Kambario durys nuolatos yra veikiamos mechaniškai (liečiant jas rankomis), ant jų nusėda dulkės, todėl jos gana greitai išsitepa. Neskaitant šio nesklandumo, su laiku vidaus durys ima girgždėti, atsiranda kai kurie defektai, susiję su sklandžiu jų darinėjimu. Kad galėtumėte išvengti šių nepatogumų ar bent jau atidėti jų atsiradimą, turėtumėte pasirūpinti tinkama kambario durų priežiūra.
Nešvarumų kaupimosi profilaktika
Kaip žinia, ligos išvengimui, svarbu laiku imtis profilaktinių priemonių. Kokios jos, kalbant apie kambario durų priežiūrą? Visų pirma, vykstant remontui, optimalus sprendimas – tiesiog nuimti duris nuo vyrių ir nunešti jas toliau nuo dulkių ir purvo. Arba bent jau uždengti duris ir staktą polietilenine plėvele. Priešingu atveju, ant durų kaupsis nešvarumai ir dulkės. Šis neigiamas faktorius gali lemti durų varčios kokybės prastėjimą.
Antras, ne ką mažiau svarbus aspektas, galintis neigiamai paveikti durų išvaizdą ir kokybę – buityje naudojamos chemijos priemonės. Kai Jūs plaunate grindis, naudodami tam specialias chemines medžiagas, dalis jų, neabejotinai, patenka ant apatinių kambario durų kraštų. Kad šis faktorius sukeltų mažiau žalos, apatinius durų kraštus reikėtų reguliariai padengti medienos impregnavimo priemonėmis. Jos apsaugos duris nuo agresyvių buitinių ploviklių įsigėrimo į medieną.
Saugome kambario duris nuo drėgmės
Šiam tikslui pasiekti, svarbu nuolat palaikyti tinkamą temperatūros ir drėgmės lygį patalpose. Žinoma, lakas, skirtas durims, apsaugo nuo drėgmės, bet ne visu 100 %, todėl, ilgą laiką eksploatuojant duris patalpoje, kurioje yra padidėjęs drėgmės lygis, varčia gali išsiplėsti, o tai lems girgždesių atsiradimą. Apie tai, kaip su jais kovoti, skaitykite šio straipsnio skyrelyje apie vyrių priežiūrą. O dabar – toliau apie drėgmės balanso svarbą.
Jeigu kambario durys bus eksploatuojamos kur kas žemesnio, nei rekomenduojamas, drėgmės lygio patalpoje, jos gali suskeldėti nuo perdžiūvimo. Toks vaizdas tikrai nepapuoš Jūsų interjero. Todėl turėtumėte kambario durų tipą rinktis pagal patalpų, kurioms atskirti jos bus naudojamos, drėgmės lygmenį. Pavyzdžiui, vonios kambariui nereikėtų rinktis durų, pagamintų iš ąžuolinio masyvo, kur kas geresnis sprendimas – įprastos, faneruotos durys.
Kambario durų valymas ir priežiūra
Jeigu Jūsų durys vis dėlto išsitepė, būtina jas nuvalyti. Tai atlikti derėtų, naudojant kokybiškas, tam skirtas priemones, kurios nepažeis lakuotos durų dangos ir puoselės Jūsų duris. Jeigu neturite po ranka specialaus skysčio durų valymui, galite naudoti (lengvai pašalinamoms dėmėms) švelnaus ploviklio ir šilto vandens mišinį. Geriausias pasirinkimas sunkiau valomoms dėmėms, vis dėlto, yra jau minėtos, specialiai medinių durų priežiūrai skirtos, priemonės.
Jokiu būdu neeksperimentuokite su acetono ar benzino sudėtyje turinčiais valikliais! Jie gali smarkiai pažeisti durų paviršių. Toks eksperimentavimas, be kita ko, ženkliai sendina durų išvaizdą ir ši tampa neestetiška. Galų gale, šioje, kaip ir daugelyje kitų sričių, puikiu pagalbininku gali tapti ūkinis muilas, jis tikrai nepakenks durų varčiai ar Jūsų rankoms. Galite paruošti muiluoto vandens mišinį ar tiesiog išmuilinti kempinę, ir, pabaigus valyti, perbraukti duris drėgna skepetaite, kad būtų pašalinti muilo likučiai.
Ypač kruopščiai vertėtų valyti virtuvės duris. Šiuo atveju, neverta ieškoti pamainos specialiems valikliams, nes tik pastarieji padės Jums atsikratyti riebalų dėmelių.
Pabaigus valyti kambario duris, patartina jas padengti poliravimui skirtu vašku, kuris yra nepamainomas, siekiant atkurti pirminį blizgesį ir ilgesnį laiką apsaugoti duris nuo dulkių ir purvo kaupimosi.
Durų vyrių priežiūra
Dažniausiai, kambario durų vyrių priežiūra yra nesudėtinga. Užtenka kartkartėmis nuvalyti juos nuo dulkių ir sutepti alyva. Šios profilaktinės priemonės padeda apsisaugoti nuo girgždesių atsiradimo ir palengvina durų varstymą. Vyrių sutepimą būtina atlikti bent kartą į metus.
Tačiau mašininė alyva – ne vienintelė medžiaga, kurią galite naudoti vyrių sutepimui. Dar patikimesnė medžiaga nei mašininė alyva yra laikomas paprasčiausias žvakių vaškas. Nukabinkite duris arba kilstelėkite jas, o tai padarę, sutepkite metalines vyrių dalis, naudodami žvakę, pagamintą iš vaško. Bebaigdami tiesiog įlašinkite ištirpinto vaško į vyrių angą ir įstatykite duris atgal.
Lengviausia sutepti įprastus vyrius. Tačiau, jeigu Jūsų durų vyriai sudėtingesni (paslepiami), aukščiau aptartasis metodas, kilstelint ar nukabinant duris, Jums netiks. Šiuo atveju, vyrių sutepimui tinkamiausia priemonė, naudojama paviršių apsaugai nuo korozijos, pagaminta mineralinės alyvos pagrindu. Ją lengvai rasite statybinių medžiagų parduotuvėse. Rinkitės aerozolinį jos variantą. Ši priemonė puikiai panaikins nemalonų girgždesį ir apsaugos vyrius nuo drėgmės.
Durų rankenų priežiūra
Ant durų paviršiaus, esančio ties durų rankena, dažnai atsiranda riebalų dėmelių. Taip atsitinka tada, kai bandome atidaryti duris ne taip, kaip derėtų – nenaudodami rankenos. Tad, reikėtų atidarinėti duris taip, kaip priklauso, – spaudžiant rankeną.
Ši furnitūros detalė taip pat reikalauja priežiūros. Skirkite kelias minutes laiko ir nuvalykite kambario durų rankenas nuo dulkių. Jeigu ant rankenos atsirado sunkiau įveikiamų dėmių, reikėtų naudoti drėgną kempinėlę ir neagresyvų ploviklį, kurio sudėtyje nebūtų abrazyvinių ar rūgštinių medžiagų. Verta įsigyti neutralių ploviklių, puikiai valančių metalą. Tai aktualu kalbant apie durų priežiūrą apskritai. Dabar daugybė gamintojų siūlo ekologiškos buitinės chemijos. Verta atkreipti dėmesį į šią pasiūlą. Nuvalius rankenos paviršių, derėtų kruopščiai ją nusausinti. Taip pat atsiminkite prisukti atsilaisvinusius rankenos varžtelius. Kitaip jie gali išlūžti.
Tinkama durų priežiūra – nepamainomas būdas prailginti jų eksploatacijos laiką. Atrodytų, nieko sudėtingo: nuvalyti dulkes, sutepti vyrius, nupoliruoti ir nulakuoti. Tačiau šios paprastos priemonės visada pasitvirtina. O ir specialių priemonių, dažniausiai, net neprireikia. Prižiūrėtos kambario durys – estetiško ir patrauklaus interjero dalis. O juk taip smagu grįžti į tvarkingus namus!